Winners announced at the 4th annual National Film Awards UK

9702

London, 29/03/18 Kingsman the Golden Circle, Get Out, Tom Cruise, Robert Webb, Johnny Harris, Daniel Kaluuya, Alice Lowe, Johnny Harris,  Jane Asher lead the winners list at this year’s prestigious 4th annual National Film Awards UK in 2018.

Last night the National Film Academy announced the winners of the 4th annual National Film Awards UK for 2018

This year a record 2.4 million movie fans voted across 18 categories to make up the official shortlist.

Kingsman ‘The Golden Circle’ scored two wins, picking up Best British Film and Matthew Vaughn was voted Best Director. Daniel Kaluuya picked up Best Newcomer and  Jordan Peele’s Get Out won the award for Best International Film. Johnny Harris was voted Best Breakthrough Performance for Jawbone and the film itself picked up the Best Action category for 2018. Hollywood superstar,  Tom Cruise was voted Global Contribution to Motion Picture. Some of the celebrity presenters included; Sarah Harding (Girls Aloud), Patterson Joseph, Shappi Khorsandi, Ken Livingstone, Anne Widdecombe, Ricky Wilson, The Vamps, Matthew Horne, Vic Reeves, Penny Smith Teddy Sheringham, Daniella Westbrooke, Jayne Seymour, Duncan James and many more Anna Sher received a Lifetime Achievement Award for several years of supporting actors, actresses and filmmakers through the Anna Scher Theatre. Former celebrities who attended the Anna Scher Theatre school including; Patsy Palmer, Martin Kemp, and Adam Deacon graced the stage to celebrate and honour of Anna Sher who has contributed so much to the industry.

Patsy Palmer commented, “Anna Scher’s Lifetime Achievement Award is the most important award of this evening and it means much to me and thousands of actors and actresses who are now household names worldwide”.

Anna Scher brought the awards show to an end with an impactful speech led by a standing ovation by the thousands of VIP guests in attendance.

Full List of the National Film Awards UK 2018 winners include;
Best Actress sponsored by Elevatione
Alice Lowe ( Prevenge)
Florence Pugh ( Lady Macbeth)
Gemma Arterton (Their Finest)
Tatjana Nardone (Redwood)
Ruth Wilson (Dark River)
Emily Beecham (Daphne)
Kristin Scott Thomas (The Party)
Nathalie Emmanuel (Fast & Furious 8)

Winner:  Alice Lowe ( Prevenge)

Best Newcomer sponsored by Gigglewater Prosecco 
Daniel Kaluuya (Get out)
Harry Styles (Dunkirk)
Harry Gilby (Just Charlie)
Harry Michell (Chubby Funny)
Cosmo Jarvis (Lady Macbeth)
Lily Newmark (Pin Cushion)
Naomi Ackie (Lady Macbeth)
Ella Purnell (Access All Areas)

Winner: Daniel Kaluuya (Get out)

Best Supporting actress in association with Serenity & Grace
Naomi Ackie ( Lady Macbeth)
Patricia Clarkson (The Party)
Julie Walters (Film stars don’t die in Liverpool)
Kelly Macdonald (Goodbye Christopher Robin)
Judith Roberts (You Were Never Really Here)
Halle Berry (Kingsman, The Golden Circle)
Jane Asher (Brian Pern: A Tribute)
Elarica Johnson (How to Talk to Girls at Parties)

Winner: Jane Asher (Brian Pern: A Tribute)

Best Supporting Actor in association with DeChavel Watches
Robert Webb (Back)
Sam Gillet (A Caribbean Dream)
Keith Allen (Kingsman ‘The Golden Circle’)
Jordan Stephens (Access All Areas)
Paul Whitehouse (Brian Pern: A Tribute)
Lucien Laviscount (Snatch)
Matt Lucas (Brian Pern: A Tribute)
Joseph Vijay (Mersal)

Winner: Robert Webb (Back)

Best Drama sponsored by Thomas Henry
The Limehouse Golem
My Cousin Rachel
Breathe
I Am Not a Witch
You Were Never Really Here
Borg vs McEnroe
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
A Caribbean Dream
The Hatton Garden Job
King Arthur: Legend of the Sword

Winner: A Caribbean Dream

Best TV Drama Series  sponsored by Les Georgettes
Broadchurch, S3
Guerrilla
White Gold
Taboo
Howards End
Back
Halcyon
Snatch
The Cuckoo’s Calling

Winner: The Cuckoo’s Calling


Best Thriller sponsored by Avlon
Prevenge
Redwood
You Were Never Really Here
Eat Locals
The Moving Theatre
Hellriser
The Snowman

Winner: Redwood

Best Foreign Language Film sponsored by Thai Square Restaurant
Happy End (France)
Loveless (Russia)
In The Fade (Germany/France)
The Square (Sweden, Germany, France)
A Fantastic Woman, (Chile)
Vaya (South Africa)
The Insult (Lebanon)
Mersal (India)

Winner: Mersal (India)

Best Action sponsored by AZ Luxe Cars
Antimatter
Trespass Against Us
Jawbone
Baby Driver
Essex Heist
Smoking Guns (aka A Punters Prayer)
Borg vs McEnroe
King Arthur: Legend of the Sword
We Still Steal the Old Way

Winner: Jawbone


Best Independent Film sponsored by CollaGin
God’s own country
Film stars don’t die in Liverpool
The Intent
Jawbone
My Name is Lenny
Lady Macbeth
Rise of the Footsoldier 3
Eat Locals

Winner: Rise of the Footsoldier 3


Best ScreenPlay sponsored by Christopher Courtney
Francis Lee (God’s own Country)
Alice Birch (Lady Macbeth)
Lynne Ramsay (You Were Never Really Here)
Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Simon Amstell (Carnage: Swallowing the Past)
Shakirah Bourne ( A Caribbean Dream)
Oliver Veysey (Access All Areas)

Winner: Oliver Veysey (Access All Areas)

Best Documentary sponsored by Instant Print
Kingdom of Us
Almost Heaven
Halfway
Williams
My Generation
Blue Planet 2
Dark States
The Moving Theatre

Winner: The Moving Theatre


Best British Film
Dunkirk
T2 Trainspotting
Kingsman: The Golden Circle
Goodbye Christopher Robin
Victoria & Abdul
6 Days
Lady Macbeth
Journeyman

Winner: Kingsman: The Golden Circle

Best Actor in association with DeChavel Watches
Jamie Bell (6 Days)
Ray Winstone (Jawbone)
Mike Beckingham (Redwood)
Daniel Kaluuya (Get out)
Bill Nighy (The Limehouse Golem)
Craig Fairbrass (Rise of the Footsoldier 3)
Matt Lucas (Brian Pern: A Tribute )
Ewan McGregor (T2 Trainspotting)
Paddy Considine ( Journeyman)
Taron Egerton (Kingsman – The Golden Circle)
Jude Law (King Arthur: Legend of the Sword)
Rupert Grint (Snatch)

Winner: Craig Fairbrass (Rise of the Footsoldier 3)

Best Comedy sponsored by Bank Republic
T2 Trainspotting
Mindhorn
The Party
Carnage: Swallowing the Past
Kingsman ‘The Golden Circle
Access All Areas
Brian Pern: A Tribute

Winner: Brian Pern: A Tribute

Best Breakthrough Performance
Harry Styles (Dunkirk)
Mark Strong (6 Days)
Halle Berry (Kingsman, The Golden Circle)
Johnny Harris (Jawbone)
Daniel Kaluuya (Get out)
Margaret Mulubwa (I am not a witch)
Sir Elton John (Kingsman, The Golden Circle)
Simon Day (Brian Pern: A Tribute)
Marc Warren (Snatch)

Winner: Johnny Harris (Jawbone)

Best Director sponsored by Clara & Wonderland
Christopher Nolan (Dunkirk)
Danny Boyle (T2 Trainspotting)
Rungano Nyoni (I am not a Witch)
William Oldroyd ( Lady Macbeth)
Andy Serkis (Breathe)
Lynne Ramsay (You Were Never Really Here)
Matthew Vaughn (Kingsman, The Golden Circle)
Guy Ritchie ( King Arthur: Legend of the Sword)

Winner: Matthew Vaughn (Kingsman, The Golden Circle)

Best International Film sponsored by Invest Nation
Get Out
Bright
Girls Trip
Kingsman – The Golden Circle
Borg vs McEnroe
The Shape of Water
Roman J. Israel, Esq.
American Made, Barry Seal
The Wedding Party 2

Winner: Get Out


Global Contribution to Motion Picture
Julie Andrews
Judi Dench
Sean Connery
Halle Berry
John Cleese
Rowan Atkinson
Tom Cruise
Colin Firth

Winner: Tom Cruise

Lifetime Achievement Award

Winner: Anna Sher

Please find link to Full pictures http://www.facebook.com/nationalfilmawards here!

For NFA 2019:

Contact:
Richard Goldstein
Email: richard@nationalfilmawards.co.uk

For Celebrity/Brand Partnerships:
Alice Studdert Kennedy
Email: alice@nationalfilmawards.co.uk

Notes to Editors:
The National Film Awards UK is an annual awards ceremony celebrating the achievements of established and independent filmmakers, actors, actresses, casting directors, production companies and crew who make up the motion picture industry. All nominations and voting for the NFA are submitted and voted for by movie fans. The NFA is produced by the National Film Academy who also produces the National Film Festival.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *