Thursday, April 25, 2019

National Film Awards UK – 2017 Nominations List
Full list of National Film Awards UK 2017 nominees here:

Best Actor
Max Records, (I Am Not a Serial Killer)
Michael Fassbender, (Trespass Against Us)
Shia Labeouf, (American Honey)
Steve Brandon, (My Feral Heart)
Eddie Redmayne, (Fantastic Beasts And Where To Find Them)
Will Poulter, (Kids in Love)
David Oyelowo, ( A United Kingdom)
Ewan McGregor, (Our Kind of Traitor)
Sacha Baron Cohen, ( Grimsby)
Mathew Horne, (Breaking the Bank)
Tom Sturridge, (Remainder)
Daniel Radcliffe, (Now You See Me 2)

Best Actress
Jodie Whittaker, (Adult Life Skills)
Kate Dickie, (Couple in a Hole)
Narges Rashidi, (Under the Shadow)
Jennifer Saunders, (Absolutely Fabulous: The Movie)
Sasha Lane, (American Honey)
Lupita Nyong’o , (Queen of Katwe)
Gemma Jones, (Bridget Jones’s Baby)
Gemma Arterton, (The Girl with all the gifts)
Renée Zellweger, (Bridget Jones’s Baby)
Gugu Mbatha-Raw, (Miss Sloane)

Best Newcomer
Lucas Hedges
Laia Costa
Tom Holland
Ruth Negga
Anya Taylor-Joy
Avin Manshadi
Jana Perez

Best Breakthrough Performance in a Film
Arnold Oceng (Brotherhood)
Riz Ahmed (Rogue One: A Star Wars story)
Hayley Squires (I, Daniel Blake)
Bel Powley (Diary of a Teenage Girl)
Jodie Whittaker (Adult Life Skills)
Avin Manshadi (Under the Shadow)
Jonathan Readwin (Stoner Express)

Best Supporting actress
Avin Manshadi, (Under the Shadow)
Gemma Arterton, (The Girl With All the Gifts)
Naomie Harris, (Our Kind of Traitor)
Shana Swash, (My Feral Heart)
Joanna Lumley,(Absolutely Fabulous: The Movie)
Terry Pheto, (A United Kingdom)
Alma Jodorowsky, (Kids in Love)
Gemma Jones, (Bridget Jones’s Baby)

Best Supporting Actor
Arnize Kene, (The Pass)
Jamie Dornan, (Anthropoid)
Sean Harris, (Trespass Against Us)
Mark Strong, (Grimsby)
Jim Broadbent, (Bridget Jones’s Baby)
Arnold Oceng (Brotherhood)

Best International Film
Mustang
Moonlight
Fantastic Beasts And Where To Find Them
Miles Ahead
Our Little Sister
American Honey
Queen of Katwe
Sticky Notes
Now You See Me 2

Best Comedy

Absolutely Fabulous: The Movie
Dad’s Army
David Brent: Life On The Road
Grimsby
War On Everyone
Bridget Jones’s Baby
Breaking the Bank
Adult Life Skills

Best Action
Brotherhood
Eddie The Eagle
The Girl with all the gifts
The Guv’nor
The Fall of the Krays

Best Drama
A Hundred Streets
Our Kind of Traitor
Sand Castle
After Love
I, Daniel Blake
Noble
Remainder
American Honey

Best Independent Feature
Couple in a Hole
Under the Shadow
Chicken
The Fall of the Krays
Mob Handed
The Contract
Our Kind of Traitor
Stoner Express

Best Documentary
Fire at Sea
Britain’s Billionaire Immigrants
Stupid Man, Smartphone
Abused: the Untold Story
The Confession: Living the War on Terror
Five Days on Lesvos
A Plastic Ocean

Best Thriller

Stratton
The Ones Below
The Other Side Of The Door
Under the Shadow
Plan Z
Gozo

Best British Film
Kids In Love
Our Kind of Traitor
Grimsby
A United Kingdom
5 Greedy Bankers
Chicken
A Street Cat Named Bob
Adult Life Skills

Best Director
Mandie Fletcher for (Absolutely Fabulous: The Movie)
Jim O’Hanlon for (A Hundred Streets)
Noel Clarke for (Brotherhood)
Oliver Parker for (Dad’s Army)
Dexter Fletcher for (Eddie The Eagle)
Chris Foggin for (Kids in Love)
Ricky Gervais for (Life on the Road)
Susanna White for Our Kind of Traitor)
Fernando Coimbra for (Sand Castle)
Rachel Tunnard, (Adult Life Skills)
Babak Anvari, (Under the Shadow)
Amma Asante, ( A United Kingdom)

Best Screenplay
Andrea Arnold, (American Honey)
Babak Anvari, (Under the Shadow)
Rachel Tunnard, (Adult Life Skills)
Chris Roessner, (Sand Castle)
Guy Hibbert, (A United Kingdom)
Simon Farnaby & Julian Baratt, (Mindhorn)
Andrew Baldwin & James Watkins, (The Take)

Best Foreign Language Film
Neruda (Chile)
Divines (France)
Julieta (Spain)
Raw (France)
Dusky Paradise (Germany)
Kamper (Poland)
The Farm (Puerto Rico)

Global Contribution to Motion Picture
Joan Collins
Kelsey Grammer
Hugh Grant
Julie Andrews
Pierce Brosnan
Simon Pegg
John Cleese
Jude Law
Catherine Zeta Jones
James Nesbit

National Film Awards UK – 2016 Nominations List
Full list of National Film Awards UK 2016 nominees here:
Below is a full list of National Film Awards 2016 nominations:

Best International Film
Star Wars – The Force Awakens
Spectre
Kingsman- The Secret Service
Ex-Machina
Girlhood
45 Years
Macbeth
Mission Impossible (Rogue Nation)
The Wedding Ringer
Fast and Furious 7

Best Comedy
Absolutely Anything
Burn, Burn, Burn
Lost in Karastan
Man up
The Lobster
The Second Best Exotic Marigold Hotel

Best Action
Chasing Robert Barker
Containment
Star Wars – The Force Awakens
Spectre
Kidnapping Mr Heineken
Kingsman- The Secret Service
Remainder
The Man from U.N.C.L.E
The Rise of the Krays

Best Drama

45 years
A Patch of Fog
A Royal Night Out
A Reason to Leave
Captain Webb
Gholam
Macbeth
Little Pieces
The Danish Girl
The Lady in the Van
Youth

Best Independent Feature

Carol
The Gunman
Capsule
Never Let Go
Residue
Rise of the Footsoldier II
Feast of Varasani

Best Documentary

Amy
Andrew Carnegie, Rags to Riches, Power to Peace
How to Change the World
The Fear of 13
The Emperors New Clothes
The Hardstop

Best Thriller

And Then I Was French
Awaiting
Dartmoor Killing
Banjo
Never Let Go
North v South
Redistributors
Rise of the Foot Soldier II

Best British Film

Rise of the Footsoldier II
Spectre
The Second Best Exotic Marigold Hotel
Kingsman (The Secret Service)
North v South
Macbeth
A Royal Night Out
Absolutely Anything

Best Actor

Tom Courtenay (45 Years)
Colin Farrell (The Lobster)
Michael Fassbender (Macbeth)
Colin Firth ( Kingsman – The Secret Service)
Tom Hardy (Legend)
Tom Hiddleston (High-Rise)
Daniel Craig (Spectre)
Taron Egerton ( Kingsman- The Secret Service)
Dev Patel (The Second Best Exotic Marigold Hotel)
Simon Pegg (Absolutely Anything)
Gudmundur Thorvaldsson (Chasing Robert Parker)
Keith Allen (North v South)

Best Actress
Marion Cotillard (Macbeth)
Carey Mulligan (Suffragette)
Charlotte Rampling (45 Years)
Saoirse Ronan (Brooklyn)
Natalia Tena (Residue)
Freema Agyeman (North v South)
Alicia Vikander (The Danish Girl)
Natalie Emmanuel (Fast and Furious 7)
Louise Brealey (Containment)
Daisy Ridley (Star Wars- The Force Awakens)

Best Director
Andrew Haigh (45 Years)
Asif Kapadia(Amy)
JJ Abrams (Star Wars -The Force Awakens)
Alex Garland (Ex Machina)
Yorgos Lanthimos (The Lobster)
Justin Kurzel (Macbeth)
Matthew Vaughn ( Kingsman, The Secret Service)
John Maclean (Slow West)
Ricci Harnett ( Rise of the Footsoldier II)
Stephen Fingleton (The Survivalist)

Best Screenplay
London Road
Kingsman – The Secret Service
Ex-Machina
Brooklyn
Sons of Saul
Slow West
Macbeth
Hector
Spectre

Best Breakthrough Performance
John Boyega (Star Wars – The Fore Awakens)
Domhnall Gleeson (Ex-Machina)
Colin Firth ( Kingsman- The Secret Service)
Nathalie Emmanuel (Fast and Furious 7)
Michael Fassbender (Slow West)
Ricci Harnett (Rise of the Footsoldier II)
Alicia Vikander (Ex-Machina)
Daisy Ridley (Star Wars- The Force Awakens)
Jim Sturgess (Kidnapping Mr. Hieneken)
Maggie Smith (The Lady in the Van)

Best Newcomer
Taron Egerton (Kingsman- The Secret Service)
Agyness Deyn (Sunset Song)
Bel Powley (A Royal Night Out)
Milo Parker (Mr. Holmes)
John Boyega (Star Wars- The Force Awakens)
Abigail Hardingham (Nina Forever)
Kodi Smit-McPhee (Slow West)
Sonoya Mizuno (Ex-Machina)
Karidja Touré (Girlhood)
Hermione Corfield (Mission Impossible- Rogue Nation)

Best Foreign Language Film
Rams (Iceland)
The Assassin (Taiwan)
The Second Mother (Brazil)
The Club (Chile)
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (Sweden)
Mustang (France)
Son of Saul (Hungary)
A War (Denmark)
The Brand New Testament (Belgium)
The Fencer (Finland)
Labyrinth of Lies (Germany)

Best Supporting actress
Helena Bonham Carter (Suffragette)
Lara Pulver ( A Patch of Fog)
Olivia Colman (The Lobster)
Anne-Marie Duff (Suffragette)
Naomie Harris (Spectre)
Alexandra Evans (Redistributors)
Julie Walters (Brooklyn)
Sofia Boutella ( Kingsman, The Secret Service)
Nathalie Emmanuel (Fast and Furious 7)
Slaine Kelly (Rise of the Footsoldier II)

Best Supporting actor
Luke Evans (High-Rise)
Rupert Everett (A Royal Night Out)
Samuel L Jackson (Kingsman- The Secret Service)
Brendan Gleeson (Suffragette)
Domnhall Gleeson (Brooklyn)
Sean Harris (Macbeth)
Ben Whishaw (The Lobster)
John Boyega (Star Wars- The Force Awakens)
Michael Caine (Kingsman- The Secret Service)
Patrick Regis (Chasing Robert Barker)

Best Short Film

7 Sheep
Black Sheep
160 Characters
Above
Balcony
Absence
Band Call
Camrex
Family Trip
Finding Fanon
New Eyes

Global Contribution to Motion Picture
Hugh Grant
Denzel Washington
Ben Kingsley
Meryl Streep
Helen Mirren
Harrison Ford
Samuel L Jackson
Michael Caine
Leonardo DiCaprio
Kevin Spacey

National Film Awards UK 2015

Below is a full list of National Film Awards 2015 nominations:

Best International Film

Boyhood
Selma
The Imitation Game
The Theory of Everything
Wild
Annie
Guardian of the Galaxy
Gone Girl
The Fault in Our Stars
Calvary

Best Comedy
The Inbetweeners 2
Almost married
A Long Way Down
Cuban Fury
Frank
Mrs Brown’s Boys D’Movie
What we did on our holiday

Best Action
Slow West
The Railway Man
The Knife That Killed Me
Trash
Plastic
Top Dog
The Guvnors

Best Drama
Belle
Calvary
Half of a Yellow Sun
Jimmy’s Hall
Pride
The Fault in Our Stars
Redirected
The Fold
Starred Up
Mr Turner

Best Independent Feature

One Rogue Reporter
Montana
The Newspaper
Abducted
The Guvnors
Pride
Half of A Yellow Sun

Best Documentary

American Interior
Next Goal Wins
NOW: In The Wings On A World Stage
20,000 Days on Earth
Night Will Fall
The Possibilities are Endless
Dispatches: Children on the Frontline
The Stuart Hall Project
Don’t Call Me Crazy
Algorithms

Best Thriller
A Most Wanted Man
Black Sea
Honour
Only Lovers Left Alive
Locke
The Double
The Riot Club
The Two faces of January

Best Actor
Ben Affleck for “Gone Girl”
André Benjamin for “Jimi: All Is By My Side”
David Oyelowo for “Selma”
James Buckley for “The Inbetweeners 2”
Benedict Cumberbatch for “The Imitation Game”
Tom Felton for “Belle”
Simon Bird for “The Inbetweeners 2”
Jack O’ Connell for “71”
Brenda Gleeson for “Calvary”
Asa Butterfield for “X +Y”
Andrew Scott for “Pride”

Best Actress
Shailene Woodley for “The Fault in Our Stars”
Gugu Mbatha-Raw for “Beyond the Lights”
Quvenzhané Wallis for “Annie”
Sameena Jabeen Ahmed for “Catch Me Daddy”
Cheng Pei Pei for “Lifting”
Alicia Vikander for “Testament of Youth”
Keira Knightley for “Imitation Game”
Imelda Stauton for “Pride”
Dorothy Atkinson for “Mr Turner”
Thandi Newton for “Half of a Yellow Sun”

Best Director

Amma Asante for “Belle”
Mike Leigh for “Mr. Turner”
Yann Demange for “71”
Matthew Warchus for “Pride”
John Michael McDonagh for “Calvary”
Lenny Abrahamson for “Frank”
Philippe Falardeau for “The Good Lie”

Best Screenplay
Belle
The Fault in Our Stars
Electricity
The Theory of Everything
Hello Carter
The Good Lie
Half of a Yellow sun

Best Breakthrough Performance
Gugu Mbatha-Raw for “Belle”
Andrew Scott for “Pride”
Michael Fassbender for “Frank”
Rafe Spall for “X+Y”
Keira Knightley for “Imitation Game”
Reese Witherspoon for “The Good Lie”
Jamie Foxx for “Annie”
Chiwetel Ejiofor for “Half of a Yellow Sun”
Shailene Woodley for “The Fault in our stars”

Best Newcomer
Gugu Mbatha-Raw for “Belle”
Cara Delevigne for “The Face of an Angel”
Liam Walpole for “The Goob”
Kuoth Wiel for “The Good Lie”
Jordan Kensington for “The Newspaper”
Sameena Jabeen Ahmed for “Catch Me Daddy”
Quvenzhané Wallis for “Annie”
Harley Sylvester for “The Guvnors”
Arnold Oceng for “The Good Lie”

Best Foreign Language Film
“Ida” (Poland)
“Force Majeure” (Sweden)
“The Liberator” (Venezuela)
“Accused” (Netherlands)
“Wild Tales” (Argentina)
“Human Capital” (Italy)

Best Short Film
Slap
Echo
Dinner and a Movie
The Karman Line
Emotional Fusebox
Dust
That’s Not Supposed to Happen
Yoke Farm
My Friend Ivor